UCHWAŁA NR XXII/197/04 Rady Miejskiej w Skwierzynie z dnia 30 grudnia 2004 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie powołania zespołu do opracowania polityki społecznej Gminy.
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późn. zm.), w związku z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593) uchwala się, co następuje:
§ 1
§ 1 pkt 4 uchwały nr XIX/177/2004 z dnia 8 listopada 2004 r. otrzymuje brzmienie: ,,Ustala się termin zakończenia prac na dzień 28.02.2005 roku”.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Skwierzyna.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Wiesław Kasperski
Załącznik do uchwały nr XXII/196/04 Rady Miejskiej w Skwierzynie z dnia 30 grudnia 2004 r.
Program Współpracy Miasta i Gminy Skwierzyna z Organizacjami Pozarządowymi w roku 2005 Wstęp
Samorząd Miasta i Gminy Skwierzyna dąży w swych działaniach do równomiernego rozwoju Miasta i Gminy oraz poprawy warunków życia jego mieszkańców. Efektywne zarządzanie nie jest możliwe bez współudziału i akceptacji ze strony obywateli. Społeczna aktywność lokalnych inicjatyw obywatelskich przyczynia się do pełniejszego zaspokajania potrzeb wspólnoty oraz do rozwoju poczucia odpowiedzialności za przyszłość Miasta i Gminy. Nieodzownym, zatem elementem sprawnego zarządzania jest zwiększenie bezpośredniego udziału mieszkańców w tworzeniu i realizacji lokalnej polityki społecznej. Zasady współdziałania władz samorządowych z przedstawicielstwami lokalnych organizacji obywatelskich zawiera Program Współpracy Miasta i Gminy Skwierzyna z Organizacjami Pozarządowymi w roku 2005.
Rozdział I Postanowienia ogólne
1.Ilekroć w niniejszej Uchwale mowa jest o:
a.Programie – należy przez to rozumieć Program Współpracy Miasta i Gminy Skwierzyna z Organizacjami Pozarządowymi w 2005 roku
b.Ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 roku O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873)
c.Organizacjach Pozarządowych – należy przez to rozumieć organizacje, osoby prawne i jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy
2.Nadrzędnym celem Programu jest zapewnienie efektywnego wykonywania zadań własnych Miasta wynikających z przepisów prawa, poprzez włączenie organizacji pozarządowych w realizację tych zadań.
3.Program określa, formy, zasady, zakres współpracy organów samorządowych Miasta Skwierzyna z organizacjami pozarządowymi, a także priorytety realizowanych zadań publicznych.
Rozdział II Zasady współpracy
1.Podstawowym kryterium decydującym o podjęciu współpracy z Organizacjami Pozarządowymi jest prowadzenie przez nie działalności na terenie Miasta i Gminy Skwierzyna lub na rzecz jej mieszkańców.
2.Współpraca realizowana jest w oparciu o zasadę pomocniczości, jawności, efektywności, uczciwej konkurencji, partnerstwa i suwerenności stron, a wzajemne oddziaływania regulują przepisy prawa.
3.Zlecanie realizacji zadań publicznych Organizacjom Pozarządowym odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, ogłaszanego i przeprowadzonego w oparciu o przepisy ustawy, chyba, że przepisy odrębne przewidują odrębny tryb zlecania zadań. Jeżeli dane zadanie można zrealizować efektywniej, powierzenie może nastąpić w innym trybie, w szczególności w trybie określonym w przepisach o zamówieniach publicznych, przy porównywalności metod kalkulacji, kosztów oraz porównywalności opodatkowania.
4.O kolejności i rozmiarze realizowanych zadań decydują priorytety przyjęte w niniejszym Programie.
5.Realizatorami współpracy ze strony Miasta są w szczególności: a.Rada Miejska Skwierzyny i jej komisje w zakresie: określania strategii rozwoju miasta, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianej polityki społecznej, nawiązywania merytorycznej współpracy z organizacjami pozarządowymi, utrzymywania kontaktów pomiędzy poszczególnymi komisjami stałymi, a Organizacjami Pozarządowymi, realizującymi zadania w obszarach będących jednocześnie obszarami działań komisji. b.Burmistrz Miasta i Gminy Skwierzyna w zakresie: realizacji zadań wynikających z Programu poprzez ogłaszanie otwartych konkursów ofert w celu powierzenia lub wsparcia realizacji zadania i przekazania odpowiednich na ten cel środków w ramach budżetu, kontroli i oceny stanu realizacji zleconego zadania pod względem efektywności i jakości przy pomocy Zastępcy, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych c.pracownik na stanowisku podinspektora ds. organizacyjnych i pożytku publicznego w zakresie: utrzymywania bezpośrednich, stałych kontaktów między władzami samorządowymi, a Organizacjami Pozarządowymi w celu ułatwienia bieżącego przepływu informacji, koordynacji współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Skwierzynie z Organizacjami Pozarządowymi, udzielania Organizacjom Pozarządowym wsparcia poprzez bieżące doradztwo, organizowanie spotkań, szkoleń, kreowanie koncepcji współpracy miedzy Miastem, a Organizacjami Pozarządowymi. 6.Realizatorami współpracy ze strony Organizacji Pozarządowych są zgłoszone w rejestrach ich organy statutowe.
Rozdział III Formy współpracy
1.Współdziałanie Miasta i Gminy Skwierzyna z Organizacjami Pozarządowymi obejmuje współpracę o charakterze finansowym i pozafinansowym 2.Współpraca finansowa polega na zlecaniu realizacji zadań Miasta i Gminy Skwierzyna poprzez: a.powierzenie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na jego realizację b.wsparcie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na częściowe dofinansowanie jego realizacji 3.Współpraca pozafinansowa polega na: a.wzajemnym informowaniu się o planowanych kierunkach działalności poprzez: I.utworzenie strony internetowej na portalu miejskim, umożliwiającej prezentację Skwierzyńskich Organizacji Pozarządowych, II.przekazywanie bieżących informacji związanych z realizacją Programu, III.zapoznanie Organizacji Pozarządowych z obszarami działań, w które mogą się włączyć jako realizatorzy powierzonych przez Miasto zadań, IV.bieżące informowanie o sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach komisji, podczas których omawiane będą zagadnienia związane z działalnością statutową Organizacji Pozarządowych w zakresie realizowania zadań publicznych, V.przekazywanie pracownikowi UMiG zajmującemu stanowisko podinspektora ds. organizacyjnych i pożytku publicznego wniosków, opinii i uwag dotyczących bieżącej realizacji Programu. b.konsultowaniu aktów prawnych w dziedzinach dotyczących statutowej działalności pożytku publicznego Organizacji Pozarządowych poprzez: I. Powołanie zespołu, który opracuje projekt rocznego Programu Współpracy na 2006 r. II. Udział przedstawicieli Organizacji Pozarządowych i władz samorządowych w spotkaniach, mających na celu merytoryczne diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnej III. Udostępnianie Organizacjom Pozarządowym projektów uchwał z dziedzin związanych z ich statutową działalnością. c.tworzeniu wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, skupiających przedstawicieli władz miejskich i Organizacji Pozarządowych w celu definiowania priorytetowych dla Miasta i Gminy obszarów problemowych, w rozwiązanie których, Organizacje Pozarządowe mogą włączyć się jako realizator zadania, d. inne formy współpracy mogą być realizowane poprzez: I.inicjowanie działań aktywizujących i integrujących Skwierzyńskie Organizacje Pozarządowe, II.udostępnianie Organizacjom Pozarządowym lokali na spotkania ogólnodostępne związane z realizacją Programu, III.bieżące poradnictwo i pomoc w organizowaniu szkoleń, mających na celu zwiększenie profesjonalizacji działań skwierzyńskich Organizacji Pozarządowych, IV.prowadzenie działalności promocyjnej i informacyjnej dotyczącej wspólnych przedsięwzięć Miasta i Organizacji Pozarządowych, V.merytoryczną pomoc w nawiązywaniu kontaktów z organizacjami pozarządowymi spoza Skwierzyny, VI.umożliwienie Organizacjom Pozarządowym publikowania istotnych wiadomości, komunikatów w miesięczniku lokalnym „Okolice Skwierzynne”, oraz na miejskich stronach internnetowych.
Rozdział IV Lista zagadnień priorytetowych
I.Na podstawie zdiagnozowanych potrzeb, wykazanych m.in. w Strategii Miasta i Gminy Skwierzyna, oraz na podstawie wniosków składanych przez organizacje do Budżetu Miasta Gminy do zadań priorytetowych, przeznaczonych do realizacji w roku 2005 należą:
1. REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI, W TYM TERENÓW REKREACYJNYCH I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH w tym : organizacja szkoleń dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo oraz sportowców niepełnosprawnych, organizacja i uczestnictwo w regionalnych ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach sportowych, organizacja przedsięwzięć dotyczących sportu dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem bezrobotnych, młodzieży nieprzystosowanej, osób w starszym wieku, niepełnosprawnych oraz środowisk o niskim statusie materialnym, organizacja imprez turystycznych, rajdów, spływów, spotkań i konkursów turystycznych, festynów.
2. REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU OPIEKI SPOŁECZNEJ, REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I LUDZI STARSZYCH.
1.REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU KULTURY I OCHRONY DZIEDZICTWA NARODOWEGO w tym: realizacja zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego. Organizowanie festiwali, konkursów, seminariów, wystaw i innych imprez mających istotne znaczenie dla polskiej kultury i sztuki.
2.REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU EDUKACJI PUBLICZNEJ wspieranie i promocja wartościowych przedsięwzięć edukacyjnych o charakterze regionalnym, takich jak: organizacja konkursów i olimpiad przedmiotowych, opracowywanie i wydawanie publikacji wykorzystywanych do realizacji celów dydaktyczno wychowawczych, organizowanie szkoleń, seminariów i konferencji związanych z różnymi formami edukacji ustawicznej
3.REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU PROMOCJI ZDROWIA w tym: działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej II.Lista zagadnień, wymienionych w pkt. I, informuje partnerów Programu o podstawowych priorytetowych kierunkach działań w roku 2005, jednak nie stanowi jedynego kryterium podjęcia współpracy. Do pozostałych kryteriów należą: wiarygodność, wykazana efektywność i skuteczność w realizacji założonych celów, nowatorstwo metod działania oraz posiadane zasoby.
III.Organizacja pozarządowa może z własnej inicjatywy złożyć ofertę realizacji zadania publicznego, również takiego, które jest już realizowane w inny sposób, w tym przez organy administracji publicznej. W zakresie rozpatrzenia takiej oferty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.
Rozdział V Postanowienia końcowe
1.Program reguluje zasady współdziałania władz samorządowych z Organizacjami Pozarządowymi w roku 2005.
2.Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych określa uchwała budżetowa Miasta i Gminy Skwierzyna na rok 2005.
3.Tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonania zleconego zadania określa ustawa art. od 11 do art.19.
4.Organizacja pozarządowa w okresie otrzymywania dotacji jest zobowiązana do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania przez Gminę Skwierzyna.
5.Rada Miejska w terminie do 31 grudnia 2005r. uchwali listę zagadnień priorytetowych na kolejny rok budżetowy. Określony zostanie też zakres zadań na rok 2006 w realizację, których mogą włączyć się Organizacje Pozarządowe.
6.W terminie do 31 grudnia 2005 roku Rada Miejska uchwali roczny Program Współpracy Miasta i Gminy Skwierzyna z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2006.
7.Burmistrz Miasta i Gminy Skwierzyna przedstawi Radzie Miejskiej w terminie do końca listopada 2005r. sprawozdanie z realizacji Programu za rok 2005 w zakresie merytorycznej współpracy władz samorządowych Organizacjami Pozarządowymi działającymi na terenie Miasta i Gminy Skwierzyna oraz wnioskami wynikającymi z tej współpracy. |